Горчиви ядки от кайсия - сурови.
Употреба: при сърдечно-съдови и бъбречни проблеми, анемия, срещу атеросклероза, профилактично срещу някои онкологични заболявания.
Горчивите кайсиеви ядки съдържат големи количества белтъчини, омега-6 мастни киселини, витамини В15 и В17, желязо и калий. Ядките са богати на минерали магнезий, фосфор, желязо, витамини А, Е, В1, В2, ниацин, фитостероли, диетични фибри и др.
Сладките кайсиеви ядки могат да се използват от хора с хиперлипопротеинемии, исхемична болест на сърцето; при вегетариански режими на хранене изтощително боледуване, след операции, травми, изгаряния, в оздравителен период.
Английската агенция за хранителни стандарти (FSA) препоръчва се да се консумира не повече от 2 кайсиеви ядки на ден. В горчивите ядки на кайсиите (както и на бадеми, праскови, вишни, сливи и др.) се съдържа глюкозидът амигдалин (предимно в люспите) който понякога се нарича"витамин В17" - органично вещество, което под действие на солната киселина и ензимите в стомаха обикновено се разгражда. От него се получава токсичният циановодород. При ниски количества циановодород (съдържащ се в ядките на 2-3 кайсиеви семки) ензимите на черния дроб на здрав възрастен човек успяват да се справят с обезвреждането му. Рискова за живота е концентрация е около 200 mg циановодород, а за рискови за здравето горчиви ядки от кайсии се считат над 10 броя дневно. При прекалена консумация те могат да предизвикват гадене, треска, главоболие, безсъние, повишена жажда, слабост, сънливост, нервност, болки в ставите и мускулите и други болки, които представляват спад на кръвното налягане. По тази причина любителите на горчиви кайсиеви ядки трябва да спазват препоръката да не приемат повече от 2-3 горчиви кайсиеви ядки наведнъж - и това само при условие, че не страдат от стомашно-чернодробни проблеми.
Опаковка: 150 гр.
Възможна е разлика във външният вид и опаковката.
Подобни продукти
Етикети: анемия, сърце, бъбреци, витамини, фибри, атеросклероза