Кардио-диета: как да отслабваме без да увреждаме сърцето си

Не забравяйте, че диетите винаги действат стресиращо на организма. Заедно с досадните килограми, обикновено се стопяват и полезните резерви от хранителни вещества, което затруднява работата на органите в тялото. Един от първите, които страдат е нашето сърце. Опитайте този вариант на хранене, с който не само може да отслабнете ефективно, но и без да увреждате миокарда.

кардиодиета

Когато започнем да натрупваме наднормено тегло, размера на сърцето се увеличава, за да може успешно да продължи да изпълнява функциите си. То се нуждае от по-голяма сила за изпомпва течността през дебелия слой мазнина. Когато си на строга диета, тя значително намалява притока на хранителни вещества, необходими на миокарда. Той започва да отслабва, мускулната му тъкан намалява. За да предотвратите това,трябва да знаем как да отслабваме без вреди за сърцето, и кои са полезните продукти, които не могат да бъдат изключени от хранителния режим.

1-а закуска: пълнозърнести овесени ядки, салата от настъргани моркови със сметана. 30 г сирене с хляб, какао.
2-ра закуска: варено яйце, краставица, зелен чай, плодове.
Обяд: вегетарианска супа, салата от домати, постно месо със зеленчуци, ръжен хляб, ягодов кисел
Следобедна закуска: чаша кисело или прясно мляко, хлебни сухари, плодове, ягоди.
Вечеря: два картофа със зеленчукова салата. Чай или сок от кайсии.
Преди сън: чаша кисело или прясно мляко или чаша плодово-ягодово желе.

Намалете приема на натрий – той увеличава хидрофилността на тъканите и изостря сърдечните отоци.

При леки случаи една от тези мерки е достатъчна, за да може бъбреците да извадят излишната течност и работата на миокарда да се улесни. Използвайте соев сос вместо сол. Допълвайте храната си с лимонов сок, къри и други подправки, и няма да имате нужда да добавяте сол.

Бъдете особено внимателни преди и по време на менструация.

Промененият ендокринен фон в този момент, отслабва сърдечния мускул, което води до дисхормонална кардиомиопатия. Поради хормоналния хаос, обмяната на веществата в миокарда също се обърква: сърцето започва по-трудно да понася стреса, диетичните ограничения и физическото натоварване. Не тествайте издръжливостта му в този период – вместо да гладувате, се опитайте да го „храните“ с това, което обича.

Не успявате да задържите по-ниското си теглото си след диета? Тогава не се опитвайте да отслабвате изобщо!

Колкото по-често се отървавате от излишните мазнини и след това отново ги натрупвате, толкова по-голяма вреда причинявате на сърцето си. Изследвания на често отслабващи и пълнеещи пациентите в един медицински център в Лос Анджелис показват, че рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания в такива случаи се увеличава с 13 пъти над тези на жени, които са с постоянно високо тегло. Разбира се, затлъстяването не е добре за сърцето, но постоянно увеличаващо се и намаляващо тегло е много по-лошо! Ето защо не е необходимо строга диета, а балансиран режим на хранене, към което може да се придържате цял живот.

Важно е да знаете! Сърдечните отоци може да се появят вследствие на превишаването на натрия в храната: 1 г сол задържа в организма 100 грама вода. Използвайте (в умерени количества!) морска сол.

Източник: http://edinstvennaya.ua/

Comments

comments