Какво причинява “плаващите мътнини” в очите?
За тези, които никога не са преживявали това явление, очните мътнини са малки обекти със странни форми, които се появяват пред погледа ви, обикновено, когато човек се вгледа в ярка светлина, като например синьо небе. Техните форми са много различни, но често ще се появяват като петна, паяжини, или произволно оформени и разтеглени обекти. Това не са оптични илюзии, а нещо, което очите ви действително възприемат.
Има няколко различни причини за това, но в повечето случаи тези мътнини са причинени от парчета от гелоподобното тяло в задната част на окото, които са се откъснали от него, след което плават свободно в очната ябълка.
Стъкловидното тяло на окото е прозрачен гел, който запълва празнината между ретината и лещата, спомагайки за поддържане на кръглата форма на очите. Този гел е около 99% вода и 1% други елементи. Те са предимно хиалуронова киселина и колаген. Хиалуроновата киселина задържа водните молекули, но с течение на времето, тази мрежа се разпада, което води до освобождаването на водните молекули. Когато това се случи, се образува водниста ядро в стъкловидното тяло.
С напредване на възрастта, парчетата от колаген и хиалуронова киселина се разчупват и започват да плават в тази водниста среда. Когато светлината преминава през тази област, тя създава сянка върху ретината. Тази сянка е всъщност това, което виждате като “плуващите мътнини”.
При децата и тийнейджърите почти никога не се появяват очни мътнини, тъй като като първо трябва да има известно влошаване на гелоподобното вещество в очите им, създавайки воднисто ядро, в което тези мътнини да се появяват. Въпреки това и те понякога виждат определен тип от тези мътнини, по-често като кристализирана мрежа пред техния поглед. Тези плаващи части обаче не се намират в стъкловидното тяло. Те се в областта Premacular Bursa, точно на върха на ретината. Тези мътнини са микроскопични по размер и само изглеждат големи, заради близостта им до ретината. За съжаление, техният микроскопичен размер ги прави лечението им почти невъзможно в повечето случаи.
Интересното е, че ако мътнините останат неподвижни, вместо да плават наоколо, мозъкът ви автоматично ще ги пренебрегне и вие всъщност няма да ги виждате. Вашият мозък прави това непрекъснато с неща, които са и вътре и извън на очите ви. Един пример за това са кръвоносните съдове вътре в окото, които пречат на светлината – защото те са фиксирани на определено място по отношение на ретината и мозъка се настройва така, че да не ги възприемаме.
Причината да може да видите мътнини по-добре, когато гледате например светло синьо небе, е защото зеницата се свива до много малък размер, като по този начин намалява диафрагмата, което от своя страна прави мътнини по-видими и фокусирани.
Индивидуални мътнини често не се променят много през целия живот на човек, и обикновено запазват основната си форма и размер.
Възприемането на очните мътнини е известно като myodesopsia. Причината плаващите мътнини никога да не остават неподвижни е, че те стоят свободно в стъкловидното тяло на окото, и се движат, когато движите очите си. Така че, когато се опитвате да преместите погледа си, за да се съсредоточите върху тях, те също се отместват.
Ако забележите, че голямо количество мътнини започват да се появяват в очите ви, евентуално с някои леки проблясъци, вие трябва незабавно да се обърнете към очен лекар. Има шанс (1 в 7), ретината ви да се отдели от задната част на окото. Ако това се случи, имате много малко време, за да лекувате, преди тя да изгуби функциите си завинаги и да ослепеете.
„Светлинните проблясъци“, които не са предизвикани от реална светлина (известни също като фотопсия), често се появяват, когато фоторецепторите в ретината получават стимулация от докосване или от скъсване. Това произвежда електрически импулс към мозъка, което той интерпретира като бляскаща светкавица. Това физическо стимулиране често е причинено от отлепването на стъкловидното тяло. Светкавиците се разсейват, когато то най-накрая се откачи.
Тези светкавици се случват често например, когато получите рязък удар в главата. Внезапният удар причинява натиск върху ретината. Това от своя страна създава електрически импулс към мозъка, който го ни интерпретира като светкавица.
Още една потенциална причина за тези светкавици е мигрената, обикновено причинена от спазъм на кръвоносните съдове в мозъка. В този случай, ще изпитате проблясъците в двете очи едновременно, често последван от силно главоболие (въпреки че не е задължително да има и главоболие). По принцип, ако изпитвате тези проблясъци в двете очи едновременно, много е вероятно да са причинени или от тежка травма на главата, което води до повреда и на двете ви ретини, или по-вероятно от някаква форма на офталмологична мигрена.
Няколко факта:
-Около 50% от всички хора над 80 години имат отлепване на стъкловидното тяло.
-Ако сте имали отлепване на стъкловидното тяло и ви се е случвало да виждате „светкавици”, то вие имате около 15% шанс за развитие на разкъсване на ретината. А от това, има около 50% шанс ретината да стане напълно откъсната от задната част на окото.
-Късогледите хора имат много по-голям шанс за отлепване на стъкловидното тяло поради по-продълговата форма на очите им.
-Очната хирургия помага за лечението на мътнини в очите, когато те сериозно възпрепятстват зрението. Това обикновено се прави чрез замяна на гелоподобното вещество в окото с физиологичен разтвор.
-Когато ретината е в процес на отделяне, често ще виждате малки точки навсякъде. Това се случва заради кръвта, която е изтекла в стъкловидното тяло и тези точки всъщност са визуалното възприятие на капчиците кръв в окото.
-Препоръчва се взимането следните медикаменти и билки (или екстракт от тях във формата на хапчета). Според някои източници е възможно и има шанс мътнините да се изчистят след употреба им:
– мултивитамини
– екстракт от магарешки бодил
– лутеин.
Възможно е също лазерна корекция на проблема, но при всички случаи най-добре е да се обърнете първо към личния си лекар или офталмолог.